2 min read

Solberg ber om shariaråd (2003)

Drammens Tidende - (Foto: Espen Sandli)Publisert:06. november 2003, kl. 01:00

Provoserer. Kommunalminister Erna Solberg mener det av og til er nødvendig å provosere for å få debatten videre.

Kommunalminister Erna Solberg (H) ønsker seg et muslimsk shariaråd i Norge, etter idé fra statssekretær Kristin Ørmen Johnsen fra Drammen.

Erna Solberg provoserer, og hun vet det godt. De siste dagene har hun irritert religiøse ledere med krav om en modernisering av islam. I stedet for å roe ned gemyttene, utfordrer hun nå andre parter i integreringsdebatten med et ønske om et eget shariaråd i Norge.
- Det vanlige i Norge er at om det dukker opp problemer, ber vi om en handlingsplan eller lovreguleringer. Jeg er heller tilhenger av at vi trenger debatt. Vi må få til en annen type debatt, uten at folk alltid skal gå i skyttergravene. Av og til støter debatten minoriteter, og noen ganger skal vi støte minoriteter - fordi det fører til utvikling, sier Solberg til Drammens Tidende.

Jus hjelper ikke.

I går brukte statsråden mye av sin tid på å argumentere for at Norge trenger et shariaråd. Bakgrunnen er lovendringen i forhold til skilsmisse, noe som blir en rettighet for enhver mann og kvinne. Problemet er at det i mange verdensreligioner ikke fins legitimitet for skilsmisse, uansett hva norsk lovgivning måtte mene om saken. Selv om islam er blant svært få verdensreligioner som åpner for skilsmisse, er det vanskelig å få aksept for at staten griper inn og godkjenner en skilsmisse. Et samtykke til skilsmisse oppfattes å tilhøre troens representanter, ikke staten.

- Problemer oppstår fordi man juridisk er innvilget skilsmisse, men betraktes som fortsatt gift av det religiøse miljøet. Religiøse mennesker trenger religiøs aksept, sier Solberg. En slik aksept håper hun et shariaråd kan være med på å gi.

Modernisering.

I dag er det flere lokale imamer, blant annet i Drammen, som gir samtykke til skilsmisse. Men det snakkes ikke om, og gjøres delvis skjult. Praksis i menighetene er også svært ulik. Mange må henvende seg til imamer i England eller Sverige får å få innvilget skilsmisse. Kommunalministeren tror et shariaråd vil bringe de mange muslimske menighetene sammen, og føre til en modernisering av religiøs praksis. - Såfremt det er mulig å få samlet et bredt spekter av trossamfunn i et slikt råd, tror jeg det er realistisk. Et shariaråd er vel å merke ikke noe jeg bestemmer, men noe muslimer selv må ta initiativ til, sier hun.

Rir ikke prinsipper. Argumentene har hun fått av statssekretær Kristin Ørmen Johnsen.


- Jeg har hatt møter med flere av Englands mange shariaråd. Om dette er et virkemiddel som kan gjøre hverdagen enklere for en gruppe mennesker, er det viktigere for meg enn å ri prinsipper, sier Ørmen Johnsen.


- Vil du ikke løpe en risiko for at et slikt shariaråd vil kun motarbeide, heller en å behjelpe den modernisering av islam kommunalministeren ønsker?


- Erfaringen fra England er at det virker utviklende og moderniserende, sier statssekretæren fra Drammen.


Både Erna Solberg og Kristin Ørmen Johnsen understreker at det de ønsker er et shariaråd, ikke en Shariadomstol på norsk jord.


- Om folk får problemer med Shariabegrepet, hvor man ser for seg avkuttede armer og lignende, er det ikke det vi snakker om. Da får vi heller kalle det Muslimsk familierådgivningsråd, eller noe nordmenn føler seg mer trygge på, sier Solberg.

Noen ganger skal vi støte minoriteter, fordi det fører til utvikling.

Kommunalminister Erna Solberg (H)

Espen Sandli
espen.sandli@dt.no